نوسانات قیمت کنجد و سود دستگاه روغن گیری

نوسانات قیمت کنجد و سود دستگاه روغن گیریReviewed by OilSet on Sep 6Rating: 4.0نوسانات قیمت کنجد و سود دستگاه روغن گیریتورم چه تاثیری بر سود دستگاه روغن گیری داشته است؟

سلام. در این مقاله سود دستگاه روغن گیری در شرایط نوسانات قیمتی اخیر بررسی میگردد.

تاثیر نوسانات تورمی بر سود دستگاه روغن گیری

وضعیت نرخ ارز و نوسانات تورمی بر همۀ مشاغل موثر بوده است. در این مقاله سعی میکنیم به طور مختصر و مفید؛ تاثیر این نوسانات بر صنف روغن گیری را بررسی میکنیم.

مهمترین مشکل مشاغل روغن گیری و روغن کشی ، گران شدن دانۀ روغنی ست.

قیمت دانه های روغنی افزایش قابل توجهی داشته و هر روز گرانتر میشود.

 

این گرانی به دو علت است :

۱- افزایش نرخ ارز

۲- کمبود عرضه

 

قیمت دلار بر همۀ کالاها و به خصوص اقلام وارداتی تاثیر مستقیم داشته است. به طوریکه قیمت کنجد حدود کیلویی ۱۵ هزار تومان شده است. (شهریور ۹۷)

اما عامل مهمتر در این موقعیت، مشکلات گمرکی ست. درحالیکه انتظار میرفت قوانین گمرکی در شرایط تحریمی آسانتر شود، شاهد محدودیت ها و سختگیری های شدیدی در گمرک هستیم.

انبارهای گمرک مملو از کالاهایی ست که جامعه به آن نیاز دارد ولی اجازۀ ترخیص داده نمیشود. به نظر میرسد یک خیانت بزرگ در وضعیت واردات کالا اتفاق افتاده و مسئولین گمرکی به شدت درحال تشدید تحریمها هستند.

در واقع اگر تحریم خارجی را یک دیوار آجری شکسته بسته و ضعیف در نظر بگیریم ، دیوار تحریم داخلی توسط گمرک مانند یه دیوار بتنی یکپارچه عمل کرده است.

 

اما در این وضعیت چه باید کرد ؟

معمولا در وضعیت تورمی، سود کار و کسب ها تغییری نمیکند، بلکه هزینه و درآمد همزمان بالا میرود.

یعنی اگر قبلا هر لیتر روغن کنجد ۱۰ هزار تومان سود داشت، اکنون هم ۱۰هزار تومان یا کمی بیشتر سود دارد. چون هزینه و درآمد همزمان تغییر کرده است.

 

اما آنچه بر سود دستگاه روغن گیری و کسب و کار روغن موثر است ؛ رکود ناشی از گران شدن روغن است.

در واقع هرچه کالاها گران میشوند، توان خرید مردم به همان نسبت کاهش میابد و این موضوع میتواند بر مقدار فروش تاثیر منفی داشته باشد.

این موضوع باعث میشود با احتیاط حرکت کنید و دستگاه روغن گیری بهینه و کم هزینه را انتخاب نمائید.

 

البته یک نکتۀ مهم در اینجا تاثیرگذار است ؛

مشتریان روغن کنجد به خاطر سلامتی شان ، برای روغن باکیفیت هزینه میکنند. در واقع هزینۀ عمل قلب و گرفتگی عروق و بیماری های ناشی از کلسترول بسیار بیشتر از مبلغ روغن کنجد است.

 

ادامه مطلب در حال نگارش است ….

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.